Menu Close

Какви са видовете заеми за малък бизнес и кога трябва да ги вземете?

  Значи управлявате еднолично дружество и търсите финансиране? Нищо по-просто – уличните и онлайн уебсайтовете на банките и кредитните компании нахлуват от оферти, а заемите за малкия бизнес не са по-малко популярни – можете да изберете!

Ако се спрем на рекламни материали, ситуацията би била проста: независимо от стажа и нуждите, предприемачите могат спокойно да разчитат на финансиране. Независимо от трудовия стаж, тъй като дори в офертите на много банки, обикновено предпазливи при отпускането на заеми на малки компании, можем да намерим заеми „за начало“. И независимо от нуждите, защото горните граници на заемите понякога се затварят със суми с шест нули.

Освен това много голяма група оферти са заеми за всякакви цели. Предприемачът може да ги използва основно по всякакъв начин, в много случаи и за погасяване на предишния дълг. След като кредитът бъде пуснат, заемодателят обикновено не се интересува от документиране на разходите, а само от своевременно погасяване на задължения.

Заем за всякакви цели ще работи много добре като заем за текущи операции, например – като заем за оборотни средства (за закупуване на стоки).

Кредитите за всякакви цели са сегментът на пазара, където конкуренцията между банките и кредитните компании е може би най-ожесточена. Не е чудно: банките често се хвалят с бързи процеси на вземане на решения, но реалността може болезнено да провери тези обещания. Междувременно кредитните компании, особено секторът FinTech, могат да комбинират надеждна оценка на кредитоспособността с мълниеносен темп на действие.

Това е важен актив, когато времето е от съществено значение и често това се случва при микропредприемачите. Необявените пазарни възможности се губят веднага щом възникнат – ако предприемачът не уреди бързо финансиране, той няма да се възползва от тях.

Ако решите да инвестирате заем, например за закупуване на машини или оборудване, вероятно ще ви е необходима солидна документация. Тук по природа размерът на заема е по-висок, а срокът на заема е по-дълъг. От друга страна, цената, разбирана като процент, средна годишна цена на капитала, е по-ниска. Струва си да се добави, че особено малките компании често финансират инвестициите си със заеми за всякакви цели. Това е така, защото сумите, които тези компании харчат за инвестиции, са просто доста малки в сравнение със сумите, предоставени по типични инвестиционни заеми.