Без значение колко красиво и практично е спалното ви бельото няма да оцелее дълго без компетентна грижа и след кратко време ще загуби първоначалния си вид и качествени характеристики. Особено ако е обект на ежедневна употреба. Трябва да сте запознати със спецификата на грижите за различни видове материали и с тази статия ще ви дадем кратки напътствия.
- Спално бельо от лен.
В грижата за такъв комплект трябва да не забравяте, че то се пере при температура не по-висока от 60 градуса, но пък е непретенциозно при използването на различни почистващи препарати. Единственото нещо, което не трябва да забравяте (и това се отнася за цветното спално бельо от всякакъв материал) е в прах за пране не трябва да има избелващи компоненти. Няма специфичен метод на сушене и се глади с гореща ютия. Позволено е ползването на пара.
- Спално бельо от памук.
Памучното спално бельо е от най-често срещаните видове. Този естествен материал е достатъчно издръжлив и дълготраен. Грижата за него е както при лена. Но трябва да знаете за спецификите при бялото и цветното памучно спално бельо. Бялото не се страхува от високи температури, така че са допустими температури над 90 градуса. Но при цветните комплекти не превишавайте 40-60 градуса за да не загубите яркостта му. Що се отнася до тънките памучни спални комплекти е препоръчителен един цикъл нежно измиване.
- Спално бельо от жакард
Поради начина на изработка е най-добре да перете ръчно, но е допустимо и машинно при температура 30 градуса и неутрален прах за пране. Може да го сушите на открито, но преките ултравиолетови лъчи са противопоказни. Глади се при режим средна температура от обратната страна.
- Спално бельо от коприна
Перете ръчно или в пералня с режим “ръчно пране” и температурата до 30 градуса. Хубаво е да се изплаква в студена вода с мек балсам. Суши се в стаята далече от нагревателни уреди и ултравиолетови лъчи.
- Сатенено спално бельо.
Сатена се пере на 40 градуса в пералня с допълнителна климатизация това му придава мекота. Може този вид спално бельо да се суши в барабана на пералнята , но на деликатен цикъл. Глади се от обратната страна на средна или пък висока температура.